Ta krótka seria podstawia naukowe oraz subiektywne powody dla których trening w parze lub grupie jest lepszy!
2. Czerpanie od innych motywacji do cięższego treningu
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Santa Clara wykazały, że podczas ćwiczeń z partnerem, uczestnicy eksperymentu pracowali ciężej niż osoby bez partnera treningowego. Co więcej, osoby, które ćwiczyły z osobnikiem „fit” (charakteryzującym się entuzjazmem do ćwiczeń oraz sportowym strojem) ćwiczyły wytrwalej od osób, które ćwiczyły z osobą „nie fit” (wyrażającym niechęć do ćwiczeń i podczas eksperymentu nosiły niesportowy ubiór).
Wielokrotnie spotkałem się z przekonaniem wśród podopiecznych, że sami nie potrafią się zmotywować do ćwiczeń. Niektórzy dołączają do znajomego z dłuższym stażem treningowym, co daje przestrzeń do czerpania wspólnych korzyści. Motywacji i wiedzy dla początkującego. Satysfakcji i autorytetu dla bardziej doświadczonego.
Z mojej perspektywy, świetnie obserwuje się osoby, które same potrzebowały motywacji, zaczynają inspirować innych do treningu. Rozpalają motywację w swojej rodzinie, znajomych oraz osobach z pracy. Ci, którzy negowali korzyści z aktywności fizycznej, zaczynają zmieniać zdanie, bo na własne oczy widzą efekty. Mniejszy brzuch i boczki rzucają się w oczy.
A wystarczy ćwiczyć z kimś regularnie. Kto by pomyślał, że to takie proste?